Muistsed laevad, iidsed paadid

Läbi müüdud

Raamatu "Muistsed laevad, iidsed paadid" on kirjutanud Eesti Meremuuseumi teadur ning uurimislaeva Mare kapten Vello Mäss. Toimetanud Rein Veskimäe. Illustratsioonid Roman Matkiewicz. Kujundanud Krista Saare. Keeletoimetaja Tiiu Kukk. Väljaandja Horisont 1996.

Saatesõnas on autor Vello Mäss kirjutanud: “...Ei ole vaja palju fantaasiat, et näha seal (rannikuala niisketel luhtadel – toim) öisest udust ilmuvaid ja sinna jälle kaduvaid viikingilaevade purjesid, kuulda aerude kolksatusi ja muistsete laevnike vaikset karedahäälset juttu. Nii see kõik ju kunagi oli! Õnnelikud on inimesed, kel aega, soovi ja võimeid neid ammumöödunud aegu tunnetada ja vaimusilmas uuesti läbi elada.

Tunnetushuvist kantuna on kirjutatud ka see väike raamat...” Vello Mässi peamine tähelepanu on pööratud Eestimaa merele ja siseveekogudele ning siin ligikaudu 10 000 aasta vältel toimunule. Palju tähelepanu on selles pööratud ka laeva- ja paadiehitusele läbi aegade.

“Oleksin õnnelik, kui pärast selle raamatuga tutvumist kas või natukenegi kasvaks nende inimeste arv, kes maanteel sõites pilgu teelt kõrvale pööraksid, ja seal, vesist heinamaad katvas öises udus, muistse laeva valget purjekangast silmata võiksid,” on öelnud raamatu saatesõnas suurepäraselt kirjutatud raamatu autor Vello Mäss.